Türkiye Tatil Yerleri

Şar Antik Kent

Şar Antik Kent Tarihi Şar Antik Kent Eserleri Şar Antik Kent özellikleri Şar Antik Kent Adana
Şar Antik Kent’inde Tufanbeyli İlçesi’nin kuzey ucunda Kayseri İl hudutlarına birkaç km. uzaklıktaki örenyerinde Hitit, Roma ve Bizans dönemi eserleri yer almaktadır. Günümüze sağlam kalabilmiş eserlerin çoğu Roma dönemine ait olanlardır.

“Kilikya Komanası” diye anılan bu Şar, Etilerin dini merkezlerinin ikincisi olup ilki “Pontus Komanası” idi. Hitit Kralları bizzat gelerek burada dini ayinlere katılırlardı. Bu dini merkezlerde başrahibin emrinde kadın ve erkek altı bin kişi hizmet görürdü. Tapınağa vakfedilen zengin toprakların gelirini de başrahip alırdı. Büyük rahiple kral aynı soydandı ve başrahibin Kilikya ve Kappadokya komanalarındaki mevkii kraldan hemen sonra gelirdi.

Şar’da ayakta kalabilen eserler çoğunlukla Roma eserleridir. Bunlar arasında “amfiteatr”; yani kademeli açık hava tiyatrosu bilhassa dikkati çeker. Yukarı mahallenin güneyinde, çayın sol kıyısındaki yamaçta yer alan bu tiyatro ne yazık ki bugün bir hayli harap durumdadır. Ayakta kalan bölüm, yüksek bir duvar ile merdiven şeklinde yükselen bazı sıralardır. Bu merdivenlerin altında hem destek vazifesi gören ve hem de vahşi hayvanların barınak yeri olarak kullanılan mahzenler vardır. Bunların bir kısmı halen toprak altındadır.

Şar Antik Kent’inde bir diğer önemli eser de Bizanslılardan kalma kilisedir. Kubbesi yıldırım düşmesiyle yıkılmış olan bu tapınak muntazam yontulmuş gayet iri taşlarla inşa edilmiştir. “Kilise Mahallesi” diye anılan yerdeki bu Hıristiyan tapınağının ayakta kalan tek bölümü apsis kısmına ait 5 metre yükseklikteki duvardır. Bu binaya ait yerdeki taş bloklar üzerinde çeşitli geometrik motifler ile biri üzerinde bir haç şekli görülür.

Şar’ın maziden kalan en kıymetli ve nadide eseri “Alakapı” dır. Bulunduğu mevki bu ad ile anılır. Büyük mermer bloklarla meydana getirilen 6 metre boyunda ve 3 metre enindeki bu yüksek yapının, Ana Tanrıça Tapınağı’nın kapısı olduğunu söyleyebiliriz. Tapınak tamamen yıkılmış olmakla beraber, bu kapının yanı başında görülen üzerleri bitkisel motiflerle süslenmiş cephe ve yan duvar taşları binanın orijinal durumu ve ölçüleri hakkında bir fikir verebilmektedir.

Romalılar zamanında Hieropolis adıyla anılan bu yerde başka bina kalıntıları, rölyefler ve kitabeler ile sütun, sütun başlığı, arşitrav ve kemer gibi çeşit çeşit mimari öğeler görülmektedir.

However, unless investors have the time and expertise to research individual companies, they will usually benefit from passive index funds. But keep in mind that cap weighted funds force investors to adopt a particular philosophy growth because cap weighted indexes place the bulk of money on those stocks whose prices have appreciated the most. If you want a more Cheap Football Jerseys neutral approach, you’ll have to go with constant weighting, as Robert Arnott did in The Fundamental Index: A Better Way to Invest.CAP SPACE: The Eagles will roll over $8.25 million in cap space but have $166 million committed so they won’t have much spending money in free agency unless they cut some high salaried players. The oakleys outlet following players are candidates to get released: Barwin ($7.75 million), Mathews ($4 million) and McKelvin ($3 million). LT ($9.2 million) and versatile RB/PR ($4 million) are less likely to go because they’re still effective players but that would free up more money.As usual, the preternatural explanation was the result of idle speculation run through the kind of telephone game that is science journalism. The reduction in bee populations, formally known as “colony collapse Fake Oakleys disorder,” has conclusively been found to be a direct result of the increased result of a class of pesticides called “neonicotinoids” in recent years.”Our fans, they follow us everywhere and they’re very supportive, so I think everybody on wholesale jerseys china this team was definitely not surprised to see Jets fans cheap oakleys here,” he told CNN in the locker room after the game.Nevertheless, Revis was impressed with London’s efforts to make Wembley a home from home for Miami.”Sure, it’s a neutral site, but I guess London tried to make Miami feel as much as comfortable as if they were in Miami, especially with them being the home team,” he added.”You’ve seen a lot of Miami Dolphin flags, and a couple of Miami jerseys. Intel’s microprocessors are used in a wide variety of products including: desktops, laptops, netbooks, servers, workstations, storage products, electronics devices, and handhelds. Intel has grown earnings annually at a healthy Cheap china Jerseys 23.34% the last five years and is expected to grow at 11.02% annually for the next five years. On a cautious note, Intel has a downward earnings revision for 2012 which may lead to worse than expected earnings for the year. However, the long term outlook remains positive and I’m confident that it will beat the market over a five year period.But Black is a problem on the offensive glass for opposing teams, that is. He is averaging 3.1 offensive rebounds in 14.4 minutes a game off the bench. He pulled down four offensive rebounds in the Lakers 109 85 loss to the Warriors on Friday night, which was a game high and equal to the wholesale football jerseys Warriors team total. His efficiency on the offensive glass is attributed to his athleticism, awareness, toughness and length.

Benzer içerik yok tatilgezituru.com.

Etiketler: ,

Yorum Yaz

Video Galeri