Türkiye Tatil Yerleri

Kaplıcaların Faydaları

Kaplıcaların Faydaları
Kaplıca Mevsimi: Bölgenin iklim şartları dikkate alınarak tespit edilir. Genelde memleketimizde yerleşmiş kaplıca ve içmelerin mevsimi 15 Mayıs – 15 Eylül arasıdır.
Kaplıcalarda Tedavi Süresi (Kür): Gerekli faydayı sağlamak için 3 haftalık bir tedavi ve en az 21 banyo tavsiye edilir.
Banyo zamanı ve Süreler: Banyoya girmeden önce; küçük ve büyük Abdest yapmak, banyoda hareketsiz durmak gerekir. Banyodan çıktıktan sonra da; kurulanılmaz, havlu veya bornoza sarılınır, ılık odada 1 Saat kadar yatılır. Bu süre içinde, vücut terler. Sonra giyinilir ve 1 saat kadar daha aynı odada kalınır.

Birinci Banyo; kahvaltıdan önce aç karnına veya kahvaltıdan 1 saat sonra,
İkinci Banyo; akşam yemeğinden 2 saat önce alınması halinde azami derece fayda sağlanır.
Banyoda kalma süresi: İlk Gün 10 dakika; sonrakilerde ise, hastanın bünyesine ve hastalığa göre, 12-20 Dakika arasındadır.
İçme Kürü: Kronik hastalıklarda tavsiye edilir. Süresi 3-6 hafta olmalıdır. Birinci gün; aç karnına bir defada 6 Su bardağı (1.5 litre); ondan sonraki günler; sabah, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce ikişer su bardağı içilir.

Kaplıcalar Hangi hastalıklara Faydalıdır
İltihab romatizma (artrit): ateş, mafsallarda ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket güçlüğü, halsizlik, iştahsızlık biçiminde kendisini belli eder.  Kalbi ve sinir sistemini etkileyen; çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bir hastalıktır.  Ateşli ve sükunetli devreleri vardır.  Ateşli devrede kaplıca tedavisi yerine yatakta istirahat ve ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi müsbet sonuç verip hasta ateşli devreyi atlattıktan sonra kaplıca destekleyici bir tedavi olarak öneri edilebilir. Bu taktirde kaplıcanın şu faydaları görülecektir:

* Mafsallarda arta kalan ağrılar azalır.

* Ateş ve nabız normale döner.

* Halsizlik ve iştahsızlık sona erer; hasta kendisini daha zinde hisseder.

Kansızlık ve kanda görülen romatizmal bulgular ortadan kalkar.

Yeni nöbetlerin gelmesi engellenmiş olur.

Böbrek ve idrar yolları hastalıkları: Kronik ve ödemsiz böbrek iltihabları, mesane iltihabı, idrar taşlarıyla ilgili hastalıklarda; karbonatlı, hidrokarbonatlı sulardan faydalanılır. Bu suların prostata iyi geldiği tespit edilmiştir.
Deri Hastalıkları: Bütün deri hastalıklarında; tuzlu, kükürtlü ve çamurlu sulardan faydalanılır.
  Hormonel hastalıklar: Bu hastalıklara, radio-aktiviteli Sular iyi gelir.
  Göz Hastalıkları: Kükürtlü ve iyotlu sulardan faydalanılır.
    Kadın hastalıkları: Bu konuda doktor tavsiyesi olmadan kaplıca tedavisi uygulanması doğru olmaz. Ateşli kadın hastalıklarında ve hamile kadınlarda kaplıca tedavisi son derece dikkatli ve mutlaka hekim gözetiminde yapılmasında fayda vardır. Bunların dışında Aybaşı bozuklukları, kronik rahim hastalıklarında; kükürtlü, çamurlu ve radio-aktiviteli sulardan faydalanılır.
Kalp ve kan dolaşımı hastalıkları: İleri derecede kalp, kan dolaşımı ve Damar Sertliği de kaplıca tedavisi uygulanmaz. Diğerleri için tuzlu, iyotlu ve radio-aktiviteli sulardan faydalanılır.
Mide ve bağırsak hastalıkları: ağır mide nezlesi, mide tümörü, sifilitik gastrit ve pilor daralmalarında kaplıcalardan faydalanılmaz. Kronik gastrit, kronik bağırsak nezlesi, bağırsak gazları, hazımsızlık ve kronik kabızlıklarda ise; hidrokarbonatlı, sülfatlı sulardan faydalanılır.
Romatizmal hastalıklar: Akut ve ateşli romatizmada, kaplıca tedavisi uygulanmaz. Kronik romatizmada ise; tuzlu, karbonatlı, sülfatlı, kükürtlü, radio-aktiviteli ve çamurlu sulardan faydalanılır.
Safra kesesi ve Karaciğer hastalıkları: Safra kesesi, karaciğer, pankreas hastalıklarında; karbonatlı, hidrokarbonatlı ve sülfatlı sulardan faydalanılır. İleri safhadaki Siroz’da kullanılmaz.
Sinir sistemi hastalıkları: Siyatik, lumbago, nevralji, nevrasteni, psikasteni ve nevroz gibi sinir hastalıklarında; tuzlu, çamurlu ve radio-aktiviteli sulardan faydalanılır.
Solunum yolu hastalıkları: Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında; tuzlu, iyotlu ve kükürtlü sulardan faydalanılır. İleri derecedeki verem, damar sertliği ve kalp hastalıklarında kullanılmaz.
Şeker hastalığı: Sodyum bikarbonatlı sulardan faydalanılı

Handicapping the NFL Preseason requires the ability to recognize each team’s needs and what the coach wants to accomplish during Replica Oakleys the Preseason as he prepares his team for the regular season. Try to back head coaches who care about the outcome of the Preseason games and bet against those that don’t. Keep these factors in mind and you will be well on your way to building your bankroll for the 2004 Football Season.”I know some of the people in that organization, just growing up there,” Shanahan said. “. I left there when I was in high school and haven’t been back since. I’ve known the guys over the years most of my life. I’ve got a lot of respect for them for football people.Regional airline pilots on the other hand will spend anywhere from $50,000 and up in order to be properly trained to fly an airplane. This includes Private Pilot License, Instrument cheap nfl jerseys Rating, and Commercial Pilot License, plus specific training needed for the regional airline they wish to fly for. Military pilots on the other hand have their training paid for by the American tax payer, which really is the ideal situation for those who aspire to become a professional pilot.Returning cash to shareholders in a prudent manner remains a priority cheap jerseys china for us. Cheap Jerseys from china We first invest in our business and then return the excess cash, something we have consistently done year in and year out. At the same time, we are laser focused on investing in our core competency which is creating and distributing premium content across platforms all around the world. As our second quarter demonstrates, we continue to have tremendous success in this regard and there is lots more to come.”In rugby you don’t play with helmets, there are no pads, you can’t possibly inflict the type of bodily damage that you can in football when you’re in the armour,” says Frank Deford. He believes that if American football players wore pads that more closely resembled rugby gear, there might me fewer injuries.I need y’all to pray for us. Because I know y’all seen it on the screen now. Yeah, she’s really hot. She’s super hot. The pastor joked during that interview what Russell needs is one of these. Cheap Jerseys A wedding ring. I know a lot make this decision, not about being traditional or old school but holding on to core values that don’t change whenever the wind blows. “Race was brought in because Cheap Jerseys Beyonce was brought in and, brace Fake Oakleys yourself, you might want to sit down for this, but Beyonc isblack!” she said. “And as a black person, you walk around every day constantly reminded that you are black. We’re more likely to get paid less, we’re more likely to get sent to prison and, we’re more likely to win a dance competition. What? It’s not all bad.

Benzer içerik yok tatilgezituru.com.

Etiketler: ,

Yorum Yaz

Video Galeri