Türkiye Tatil Yerleri

Besni Gezilecek Yerler

Besni Gezilecek Yerler nerelerdir Besni ilçesi tarihi ve turusitlik yerleri Besin kalesi Besni turistlik yerler Besni Tarihi yerler

 

Besni Kalesi:

İlçenin yaklaşık 2 km. güneyinde olan kale, üç tarafı sarp kayalıklarla çevrili sivri bir tepenin üzerinde kurulmuştur.Kaleye yalnızca güneyden dik bir yamaçtan çıkılması mümkündür.Savunmaya çok elverişli olan Besni Kalesi, mancınıkları ve diğer yapı kalıntılarıyla hala dimdik ayaktadır.Kalenin kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 13. y.y.da Memluklerin hakimiyeti zamanında (1923) Besni Kalesi sağlamlaştırılır.

Kalenin ortasında bir kuyu bulunmaktadır.Batı kesiminde bir anıtı andıran karşı karşıya yapılmış iki büyük yapır vardır.Halk arasında Çifte Mancınık adı verilen bu iki mancınık arasında esirlerin asılarak düşmana gösterildiği ve gözdağı verildiği rivayet edilmektedir.

Eski Besni Ören Yeri:

Eski Besni Ören Yeri İlçemizin önceki kurulduğu yerleşim yeridir. Eski Besni şehri tarihi Besni Kalesinin etrafınada derelerin kenarında ve tepelerin eteklerinde kurulu idi. Burada Besni Kalesinin yanında çok sayıda tarihi cami, minare, hamam, köprü ve çeşme bulunmaktadır.

Besni Kurşunlu Camii:

Eski Besni Ören Yerinde bulunmaktadır. Külhanönü Camii ve Hacı Zeyrek Ağa Camii diye de bilinmektedir. Kurşunlu Cami, 1960-1965 yıllarında Besni’nin yer değiştirmesinden sonra diğer yapılar gibi yıkılmaya terkedilmiş ve tahrip olmuştur. Ancak daha sonra yapılan bazı girişimlerle 2005-2006 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarım ve restorasyonu yapılmıştır.

Besni Sofraz Anıtları:

İlçemize 15 km. uzaklıkta bulunan Üçgöz Beldesinde bulunmakta olup, 2 adet anıt mezar vardır. 2 tümülüs şeklinde olan anıt mezarlar, 15 m. yükseklikte olan kuzeydeki mezarın üzeri kırma taş ve molozla örtülüdür. Güneyde bulunan girişinde zeminden 5 m. aşağı inildikten sonra Dromos denilen ön girişi vardır. Ön girişin bitiminde ise mezar odası bulunmaktadır. Yaklaşık 3-4 m. ölçülerinde üzeri tonozlu ve düzgün kesme taştan yapılmış odanın içinde 2 adet lahit bulunmaktadır. Anıt mezar M.S. 2. yy. da Roma döneminde yapılmıştır.

Diğeri ise 3 odadan oluşmuştur. Giriş kısmının her iki yanında ana kayaya oyulmuş mezarlar yer almaktadır. Bu odalardan 2 tanesi ana kayaya oyulmuş olup, odaların her birinin içerisinde üçer tane lahit mezar bulunmaktadır. 3. oda ise tonozlu kesme taşlardan yapılmış olup, içerisinde yine bir adet lahit mezar bulunmaktadır.


Besni Kızılin Köprüsü:

Kızılin Köyü yakınlarında Göksu Nehri üzerindedir. Romalılar zamanında yapılmıştır. Orta kemeri çökmüştür. Kahta Çayı üzerindeki Cendere Köprüsüne benzemektedir.

Besni Dikilitaş (Sesönk):

Hacıhalil ve Dikilitaş Köyü yakınında Kızıldağı’ın üzerinde Dikilitaş adıyla bilinen, Roma dönemine ait bir anıt mezardır.Ortada mezar yapısı ve yanında aralıklarla dikilmiş üç çift sütun vardır. İri taşlar yığılarak yapılmış olan bu tümülüsün çevresinde deve sütünlardan oluşan anıt mezarın altında mezar odası olduğu sanılan kayadan oyma mağaralar mevcuttur.

Besni Dolmenler:

Karagüveç-Kargalı Köyleri arasındaki dağlık alanlarda ve Hacıhalil ile Dikilitaş Köyü yakınlarında Kızıldağ’da çok sayıda Dolmen mezarlar vardır. Bu mezarların geçmişi taş devrine kadar uzanmaktadır.

A mansion in Miami. A new career as a television broadcaster.In July 2013, the former NFL star even announced on Twitter that he was having “the absolute BEST time of my life!!”But it wasn’t enough for him apparently. And now he’s looking at a nine year stretch behind bars after taking a stunning dark turn as a serial rapist.Sharper, 39, will serve about nine years in custody as part of an agreement to resolve all nine rape charges against him in Los Angeles, Las Vegas, New Orleans and Tempe, Ariz.He pleaded no contest in court here Monday to six counts, including charges of drugging and raping two women in October 2013 and January 2014.Earlier in wholesale nfl jerseys the day, he also pleaded guilty to sexual assault and attempted sexual assault in Arizona, where he was immediately sentenced to nine years in prison with no chance for early release.As part of the global settlement negotiated by his attorneys, he will serve about nine years behind bars, with credit for time served in Los Angeles, where he has been jailed without bail since Feb. Drunk extras. According to the commentary by director Spike Jonze, some extras sneaked beer onto the set and got pleasantly plastered. The scene called for cars to just drive past Malkovich as he angrily walks away; however, one of the extras forgot that he wasn’t a jock in an ’80s high school comedy and yelled out “Hey Malkovich, think fast!” before lobbing a beer can at his head.We become complacent yes okay. We have become complacent which is how we are we how we got to where we are. I’m not sure are. Why every once hit Fake ray bans didn’t explode after the 22 children debate which is yeah okay and that why we just let them. Continue why not you know now these I’m bad these guns were bought legally. This thread should be used as way to show compassion and give support to those affected during this tough Wholesale NFL Jerseys time. Australia, it is an unfair Replica Oakleys reality that with the festive season comes bushfire season. That means bushfire coverage will be prolific for a significant portion of the year. Pointing the blame during a natural disaster may seem insensitive but there comes a point at which we need cheap nfl jerseys to open the conversation about why this period is kicking off earlier and earlier with every year.QB Peyton Manning should give him plenty Replica Oakleys of work.Outlook: All pro OLB Von Miller is suspended. Ex teammate Elvis Dumervil was faxed to Baltimore. The O line is already hurting. The running backs are unproven. Those are excuses, but this team isn’t allowed such luxuries. Time is running short for Manning, cheap jordan 37, and he knows he’s in Super Bowl or bust mode as long as he continues playing.
Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Video Galeri