Türkiye Tatil Yerleri

Atatürk Barajı

Atatürk Barajı Tarihi Atatürk Barajı Nerde Atatürk Barajı Sulaması Atatürk Barajının Gücü
Atatürk Barajı Tarihi

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 9 ilde (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak) uygulanmakta olan çok sektörlü entegre bir bölgesel kalkınma projesidir. Başlangıçta su ve toprak kaynaklarının geliştirilmesine dayalı olarak tasarlanan proje, 1989 yılında GAP Mastır Planının hazırlanması ile çok sektörlü ve entegre bir bölgesel kalkınma projesine dönüştürülmüştür. Projenin en önemli ayağı olan Atatürk Barajı Türkiye’nin en büyük, dünyanın 8. büyük barajıdır. Adıyaman ve Şanlıurfa il sınırları içerisinde yer alan Atatürk barajı ile yıllarca kurak olan bu topraklara adeta can gelmiş, bölgenin ekonomisi hızla gelişmiştir.

Diğer taraftan, yöre halkı tarafından “deniz” olarak nitelendirilen Baraj Gölü, bölge turizmine büyük ölçüde çeşitlilik sağlamıştır. Göl üzerinde balıkçılık ve su sporları yapılmaktadır.


Atatürk Barajı Nerede

Atatürk Barajı, Adıyaman ve Şanlıurfa illeri arasında, Fırat Nehri üzerinde kurulu olup, enerji ve sulama amaçlıdır. GAP Projesi içinde, Karakaya Barajının 180 km mansabında, Şanlıurfa ilinin Bozova ilçesine 24 km uzaklıkta Fırat Nehri üzerinde kurulan barajdır.

Atatürk Barajı İnşası ve Baraj Yapısı
1983 yılında inşaatı başlamış olan baraj 1992 yılında işletmeye açıldı. 8 türbine sahip barajın yüksekliği 169 metredir. Kaya dolgu tipinde bir barajdır. Gövde hacmi 84,5 milyon m³ tür. Dış yüzeyi kaya içi kil ve topraktır. Baraj gölünün baskısı ile ilk inşaasındaki yüksekliği 10 metre kısalmıştır.

İnşaatına; 4 Kasım 1983 tarihinde başlandı. 1994 senesinde bitirilmesi planlanan baraj; sulama ve enerji elde etmek maksadıyla yapılmıştır. 84.4 milyon m3 kaya ve toprak dolgu ile dolgu hacmi bakımından bugüne kadar dünyada inşa edilen barajlar arasında beşinci sıradadır. Meydana gelen göl alanı 817 kilometrekaredir.

Temelden yüksekliği 169 metredir. Nehir seviyesinden yükseklik bakımından minimum su kotu 513, ideal su kotu 526, maksimum su kotu ise 524 metreye ulaşır. Barajda elektrik üretimi için derinliğin en az 133 metre olması gerekir. Baraj duvarının boyu 1644, eni ise 15 metredir.
Atatürk Barajının Kurulu Gücü

2400 MW gücüyle yıllık 8,9 GWh elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahiptir. İnşasından günümüze 144 milyar kilovat enerji üretmiştir. Bu değerin ekonomik karşılığı 15 milyar $’dır. Atatürk Barajı, Türkiye’deki hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjinin yüzde 20’sini tek başına karşılayacak seviyededir.

Atatürk Barajının Büyüklüğü
Atatürk Barajı, dolgu hacmi bakımından dünyanın en büyük 6. barajı durumundadır. Hidroelektrik Santralı da, dünyada halen yapımı sürenler arasında 3., inşa edilmiş olanlar arasında da 5. en büyük santraldır. Aynı zamanda Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük barajıdır. İstanbul’un yıllık su ihtiyacını 5 günde sağlayabilecek seviyededir.

Atatürk Barajı Sulama
Yıllık ortalama su akışı 26.654 milyar metreküptür. Toplam su depolama hacmi 48.7 milyar metreküptür. Her bir grupta; gücü 300 Megawatt olan 8 adet türbün jeneratör bulunmaktadır. 25 Temmuz 1992’de bu 8 üniteden ikisi hizmete açılmıştır. Halen inşaatı devam eden Şanlıurfa Tünelinin de tamamlanması ile, Şanlıurfa, Harran, Mardin, Ceylanpınar, Siverek-Hilvan ovaları ile beraber 1.43 milyon dönüm arazi sulanır hale gelecektir. Atatürk Barajı’ndan toplam 874 bin 200 hektar alanın sulanmasının planlanmaktadır. 207 bin hektarının sulamaya açıktır.[3] Ülke ekonomisine bu haliyle katkısı topma 5.5 milyar $ olmuştur. Tüm alanın sulamaya açılması halinde, yıllık getirisi 2,5 milyar $ olacaktır.

The UI moves smoothly and feels sharp, icons look clean and clear, but since they’re all white and black that’s hardly an achievement.The phone book is pretty easy to navigate, and you Cheap Football Jerseys get features such as voice dialing, ringtone tagging and even vibration tagging, Cheap Jerseys multiple field entry and quick dial. Protecting pineapple Cheap NFL Jerseys plants from extreme low temperature and frosting is imperative to avoid unwanted damage. So, if your area is subjected to extreme cold in winter, ensure that you make arrangements for protection. You can add solid or liquid fertilizer once in a month. Basically, they are caused by bacteria and fungi, while a few of them are viral diseases. Usually, they are spread to the plants by the ants. Hence, controlling the ants wholesale football jerseys china is a better option in order to get rid of these destructive bugs. Other damaging pineapple pests include scales, symphilids, mites, thrips, beetles, and nematodes. Using soapy water is an effective and reliable approach to remove these pests.For many, women’s ideas, especially feminists’ ideas about masculinity and football, are like 19th century bastard children:everyone knows they exist and have valid claims, but we would rather ignore them. It takes a man to give them legitimacy. Men like Brendon Ayanbadejo’s, Chris Kluwe’s, Jarvis Green, andDonald MacPherson understand the kind of change that needs to happen. As NFL host James Brown says, so cheesy I know, “It’s Your Call.”We have choices about the “games” Fake Oakleys our kids play.”At first, just kind of come in and put your head down and work hard, and just kind of stay low and gain their respect,” he said during a news conference last week. “I think you have to do that for a little while and once you do that then you can begin to lead and be the leader that you need Wholesale China Jerseys to be, and as a quarterback you have to do that.”More than that, Kessler is at the helm of the NFL most unstable franchise in terms of quarterbacks. Robert Griffin III and Josh McCown have been sidelined by shoulder injuries this season. Kessler is the fifth starting quarterback in the last five games, and the 26th since the Browns were relaunched in 1999.North face backpacks Therefore ipad mini cases Qizou overlord, michael kors bags the abercrombie Empress coach black friday Dowager, twenty six oakley date true religion jeans women every kate spade month, converse sneakers cheap oakleys sunglasses allowing tommy hilfiger online its chanel outlet dependents ralph lauren factory store pepper giuseppe zanotti room timberland outlet palace veneta designate new balance see prada outlet eye.

Benzer içerik yok tatilgezituru.com.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Video Galeri