Türkiye Tatil Yerleri

AMASYA KALESİ

Amasya Kalesinin özellikleri  Amasya Kalesinin Tarihi Amasya Kalesinin Yapısı
AMASYA KALESİ:
Amasya il merkezinin kuzeyini kaplayan Harşena Dağı üzerindedir. Harşena Kalesi adıyla da bilinir. Amasya Kalesi’nin kurulduğu kaya kütlesi, denizden 700m, Yeşilırmak’tan ise 300m yüksekte bulunmaktadır. Arap Bizans Dönemi Mezar Lahiti Bu Bizans dönemine ait yüksek kabartma mezar lahiti, Merzifon’da bulunmuştur. Lahit üzerindeki kitabede, “Saygı ve Merhamet duygularıyla yaklaşanlar Tanrı’dan iyilik görsünler. Ancak kötü niyetle yaklaşanlar ve mezarı ele geçirmeye çalışanlar veya başka bir kötülük yapanlar için, bu dünya basılmaz, denizler aşılmaz olsun. Çocuklarının ve karısının hayrını görmesin, rızkı azalsın” cümlelerine yer almaktadır. tarihçilerine göre kaleyi ilk defa Kumandan Karsan veya Harsana yaptırdığı için Harşana / Harşena ismini almış olabileceği söylenmektedir. Batılı tarihçilere göre ise Kale, Pontus kralı Mitridates tarafından yaptırılmıştır.

Amasya Kalesi, askeri çalkantılar içinde de sık sık el değiştirmiş ve tahrip olmuştur. Pers Hakimiyeti ile Roma, Pontus ve Bizans hakimiyetlerinde de defalarca saldırılara maruz kalan Amasya Kalesi, yüzyıllar içinde yıkılmış ve tekrar tekrar inşa edilmiştir. Roma ve Pontuslular arasında kanlı geçen çarpışmalar sırasında önemli oranda tahrip gören Harşena Kalesi 1075’te Türklerin Amasya’yı fethetmesiyle birlikte önemli oranda onarım görmüştür. 18. yüzyıla kadar kullanılan Kale, bu yüzyıldan sonra askeri önemini kaybetmiştir. Günümüz Amasya şehrinin kuzey bölümünü kaplayan kale, aşağıdan yukarıya doğru üç bölümden meydana gelir.

Hatuniye Mahallesi (İçeri Şehir) Kızlar Sarayı Yukarı Kale (Harşena Kalesi) Hatuniye Mahallesi (İçeri Şehir) Yeşilırmak Nehri kıyısı boyunca, İstasyon Köprüsü ile Hükümet köprüsü arasında uzanan yaklaşık 800 metrelik bir alanı kaplar. Yeşilırmak’ın kuzey kenarlarından hemen yükselen antik sur duvarları üzerinde Amasya evleri, hamamlar ve camiler inşa edilmiştir. Aşağı Kale olarak da adlandırılan bu bölüme Alçak Köprü’den, İstasyon Köprüsü’nden, Sultan Bayezid Camii karşısında bulunan Mağdenüs Köprüsü’nden ve Hükümet Köprüsü’nden girilebilir. Kızlar Sarayı, demiryolu vasıtasıyla Hatuniye Mahallesi’nden ayrılmış durumdadır. Buraya ulaşmak için, Hatuniye Mahallesi’ndeki demiryolu alt geçidinden girilerek yukarı çıkılır. Yukarı Kale (Harşena Kalesi): Bu bölüme çıkmak için İhsaniye Mahallesi’ndeki yol kullanılır. Kale kapısına kadar özel araçla gitmek mümkündür, buradan sonra yaya olarak kale gezilebilir.

İÇ KALE Enderun Kalesi olarak da bilinir. Sarayın bulunduğu teraslar güzel ve temiz bir görünümdeki destek duvarlarından başka bir şey kalmamıştır. Kanuni Amasya’da iken burada olan gezgin Dernscwam’a göre, saray 16. yy.’a kadar kullanılmıştır. Dernscwam, sarayın dış bölümünün taştan, iç kısmının tuğla ve ahşaptan olduğunu, Osmanlı ordusunun çadırlarının burada bulunduğunu anlatır. Bu iç kaleyi, Pontus Kralı Mitridates M.Ö. 250 dolaylarında yaptırmıştır. 1146’da iç kaleyi onartan Selçuklu Sultanı I. Mesud Amasya’yı merkez yapıp İç Kale’de cami, medrese, hamam ve saray yaptırmış, ölünceye kadar da burada oturmuştur.

Since January 2000, there have been at least 732 arrests and criminal cases of active NFL players, according to a database kept by USA TODAY cheap oakleys Sports a rate of arrests that is less than that of the general population. Of those incidents, 90 involved domestic violence cases offenses that rarely drew more than a one or two game suspension from the NFL.MORE: USA TODAY Sports NFL arrest databaseBut the Rice case was unlike any other NFL domestic incident in recent years: Video of him punching out his future wife in an Atlantic City casino elevator was instantly shareable online. I don’t agree with your definition of defense but I would like to inform you of an aspect of bowling that you are missing. This aspect is that there is defense! Although under your criteria bowling may still not be considered a sport. But then again you might have to rule out baseball too! Anyway, I do want to inform you of the defensive aspect of it. Let me explain.The Chicago Cubs Game 1 starter in the National League Championship Series will be left hander Jon Lester. Their closer, potentially to be deployed in roles beyond that of a typical ninth inning specialist, will be left hander Aroldis Chapman. But, in between, the Dodgers will see few pitchers of the type that so often stymied them this season.Know: You must know your business, which means you must know the power of Network Marketing. You must also know how to prospect and recruit Champions, handle objections and deal with rejection. Most importantly, you must know in your heart that you can and will achieve your dreams in the industry of Network wholesale jerseys Marketing.Penalties result in a loss of yardage for the offending team, theoretically Fake Oakleys making it easier for the other team to score. is a massive tradition in football. Fans who are attending the game will cheap oakleys sunglasses arrive a few hours early and have a party in the parking lot. Fans fire up the grill, pop open some beers and play lawn games before going to the stadium.It’s no wonder that some in the ‘Burgh are calling it the “Immaculate Extension.” Now consider this: According to ESPN Stats and Information, it was the first time all season that Brown scored a touchdown reception after making a yard after contact and cheap jerseys wholesale it was a single yard, with the reception off the slant at the 1 yard line. Had to convince the players it was a preseason game, Rams Coach Jeff Fisher said afterward. would have thought we clinched the playoffs. nation second cheap oakleys outlet largest market had dozens of false starts on NFL solutions during the past two decades, with billionaire businessmen, high profile developers, and powerful cheap ray bans politicians all trying and failing to close the deal and bring a team back.

Benzer içerik yok tatilgezituru.com.

Etiketler:

Yorum Yaz

Video Galeri