Türkiye Tatil Yerleri

Amasya Hamamları

Amasya Hamamları  Amasya Hamamları Amasya Hamamları Hakkında Amasya Hamamlarının özellikleri

Mustafa Bey Hamamı (Merkez)

Amasya Mehmet Paşa Mahallesi’nde, Mehmet Paşa Camisi’nin arkasında bulunan Mustafa bey Hamamı Yörgüç Paşazade Mustafa Bey tarafından 1436 yılında yaptırılmıştır. Kare planlı üzeri kubbeli hamamın soğukluk kısmı duvarlarında nişler bulunmaktadır. Burası da kare planlıdır. Sıcaklık iki bölümden meydana gelmiş olup, birinci bölüm dört kenarında, dört büyük nişi olan merkezi kubbeli ve haçvari eyvanlıdır. Sıcaklığın ikinci bölümü halvet hücrelerinden meydana gelmiştir. Burasının da üzeri dört kollu haçlarla desteklenen merkezi bir kubbe ile örtülüdür.

Hamamın arkasında sarnıç ve külhan yer almaktadır.

Kumacık Hamamı (Merkez)

Amasya Beyazıt Paşa Mahallesi’nde bulunan Kumacık Hamamını Küçük Kapı Ağası Ayazağa 1494 yılında yaptırmıştır. Aynı zamanda bu hamam Küçükağa Cami ve Medresesinin vakfındandır.

Hamamın kuzey yönündeki soyunmalık kısmına basık kemerli bir kapıdan girilmektedir. Bunun önünde küçük bir de sundurmalık bulunmaktadır. Soyunmalık kare planlı olup, üzeri sekizgen yüksek kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Kasnağın altında Türk üçgenlerinden oluşan bir friz bulunmaktadır. Soyunmalıktan ılıklığa ve sıcaklığa geçilmektedir. Sıcaklık kare planlı olup, köşelerde halvet hücreleri olup, üzeri dört yarım kubbenin desteklediği bir kubbe ile örtülüdür. Bu bölümün sağında üzeri yıldız tonozlu bir mekan, solunda da yine tonozlu tuvaletler yer almaktadır. Külhan kısmı sıcaklığa bitişiktir. Hamamın bütünü üstten kiremitli bir çatı ile örtülüdür.

Büyük Hamam (Gümüşhacıköy)

Gümüşhacıköy’de Köprülü Mehmet Paşa tarafından, külliye ile birlikte 1658 yılında Büyük Hamam da yaptırılmıştır.

Hamamın kare planlı soyunmalık kısmının üzerini köşe tromplarının yardımı ile büyük bir kubbe örtmektedir. Buradan geçilen soğukluk dikdörtgen planlı olup, üzeri beşik bir tonozla örtülmüştür. Sıcaklık kenarlardaki nişlerle genişletilmiş, kare planlı ve kubbe ile örtülüdür. Bunun bitişiğinde iki halvet hücresi bulunmaktadır.

Kara Mustafa Paşa Hamamı (Merzifon)

Merzifon’un Hacı Bal Mahallesi’nde bulunan Kara Mustafa Paşa Hamamı, kara Mustafa Paşa Külliyesinin bir bölümüdür. Kitabesinden öğrenildiğine göre Kara Mustafa Paşa tarafından 1678 yılında yaptırılmıştır.

Birbiri içerisine geçmiş bölümlerden meydana gelen hamamın düzgün bir planı bulunmamaktadır. Soyunmalık kısmı uzun dikdörtgen bir plan gösterir, soyunmalığın birinci bölümünün üzeri tromplu bir kubbe ile örtülüdür. İkinci ve üçüncü bölümlerin üzeri ayna tonozludur. Bunun arkasında sekizgen planlı sıcaklık bulunmaktadır. Dört kenarında dört eyvanlı nişler ile bu nişlerin köşelerinde halvet hücrelerinin bulunduğu sıcaklığın üzeri de sekizgen planlı merkezi bir kubbe ile örtülüdür.

Soyunmalığa girişin sağında ayrı hücreler halinde helalar bulunmaktadır.

Çifte Hamam (Merzifon)

Merzifon Hacı Süleyman Mahallesi’nde bulunan Çifte Hamamı 1388 yılında Sultan II.Murat yaptırmıştır. Kadınlar ve erkekler bölümü olmak üzere çifte hamam plan düzenindedir. Her iki bölümde de soyunmalık kâgir duvarlı, ahşap tavanlıdır. Batı yönünden dar bir kapı ile geçilen soğukluğun üzeri beşik tonozla örtülmüştür. Kemerlerle üç bölüme ayrılan soğukluğun iki yanındaki büyük kemerlerle dikdörtgen konuma getirilen sıcaklık yer almaktadır. Hamamın iki halvet hücresi ile bir de külhanı bulunmaktadır.

Tuz Pazarı Hamamı (Merzifon)

Merzifon Gazi Muvaffak Mahallesi’nde bulunan Tuz Pazarı Hamamı, Kara Mustafa Paşa tarafından 1677 yılında yaptırılmıştır. Hamamın yanındaki meydanda tuz pazarı bulunduğu ötürü bu isimle tanınmıştır.

Kesme taştan yapılmış olan hamamın duvarları arasında üçer sıra tuğla kullanılmış ve böylece dış mimariye hareketlilik kazandırılmıştır. Hamamın kuzey yönündeki kesme taştan giriş kapısı bulunmaktadır. Dikdörtgen planlı soyunmalık kısmı sekizgen kasnak üzerine oturan bir kubbe ile örtülüdür. Bu kubbe dıştan oluklu kiremitle kaplanmıştır. Kare plandan kubbeye trompların yardımı ile geçilmiştir. Merkezi kubbenin dışında kalan alanlar aynalı tonozlarla örtülüdür. Ayrıca tromplar arasında her duvarda kaş kemerler bulunmaktadır. Böylece soğukluk iki kemerle üç bölüme ayrılmıştır.

Sıcaklık kısmı kare planlı olup, bunun da üzeri merkezi bir kubbe ile örtülüdür. Sıcaklık dört eyvanla genişletilmiş ve dört köşesine de dört halvet hücresi yerleştirilmiştir.

10 stats that prove peyton manning was a top 3 allEvery guest room in the Crowne Plaza includes a balcony with a beautiful view of the city or the St. John’s River. The hotel has two restaurants and bars and a Starbucks Coffee station. King guest rooms include TempurPedic mattresses to make your stay as relaxing as possible. Replica ray bans Crowne Plaza has Wi Fi access jordan sale and a free 24 hour fitness center.Almost all cheap jordans online unique jordans on sale advertisings nike outlet online feature several nike outlet online sporting buy nike activities individuality sharing moncler vest us : mont blanc do you need nike shop online heels nike air max customers nike running shoes used cheap jordans for sale seaside jordans on sale impression. Of course, virtually every game of the last 25 years has included items you can collect in the course of Cheap Jerseys defeating the game==there’s nothing new or evil about that. But because gamers regard in game items as real and valuable on their own, addiction based games send you running around endlessly collecting them even if they have nothing to do with the game’s objective.The Eqcome CEF Fear Index reversed course and popped into positive territory (less perceived risk) as investors dove back into the risk pool. CEF share prices advance 2.0% versus a related NAV share price advance of 0.7%. The CBOE Volatility Index (VIX), which typically moves inversely with the stock market, plunged 19.4% for the week. The VIX is pennies from its July 24th low. The VIX is projecting an absence of clouds on the horizon and it would appear vulnerable to increased volatility during earnings season.Once you have a strong nucleus of players in place and your coaching staff established complete your roster. Advertise for players on local message boards, community newspapers and batting cage/training center Cheap NFL Jerseys bulletin boards. Hold tryouts. Seek a mix of speed and power. Emphasize defense. Build a roster of 11 or 12 players, with lots of versatility. Make sure at least two players can handle third fake oakleys outlet base, shortstop and center field. Pick good people. Select teams spend long weekends together. Chemistry is critical.I like Fake Oakleys Adam Gase in Miami. He’s a really sharp young coach, but I’m not sold on Ryan Tannehill at all. Ndamukong Suh ray bans sale didn’t play that badly last year. His stats didn’t jump off the sheet, but he was constantly getting double and triple teamed. When you get paid that kind of money you’re supposed to handle all that and still perform. I think he’s going to better this year because they’ve got some better pieces around him.

Benzer içerik yok tatilgezituru.com.

Etiketler:

Yorum Yaz

Video Galeri