Türkiye Tatil Yerleri

Ağrı Yayla Turizmi

Ağrı Yayla Turizmi Ağrı Yayla turizmi nasıl olur

Yaylacılık çok eski yıllardan günümüze kadar devam ede gelen bir gelenektir. Mera arazilerinin otlak olarak kullanılmasından dolayı yayalara çıkılır. Hem hayvanların daha iyi beslenmesi hem de daha sağlıklı hayvansal ürünler yağ, peynir ve çökelek elde edilir. Bugün bile yıllar  öncesindeki gibi  bütün canlılığı ile  yayla yaşamı devam etmektedir.

Yayla çıkış zamanı hava şartlarına bağlı olarak değişmekle beraber genel de Mayıs ayı sonu ile Haziran başıdır. Tarih muhtar ve köy heyetleri tarafından birlikte belirlenir. Bu tarih, yağan kar miktarına ve karın tahmini kalkış zamanına göre tespit edilir. Belirlenen tarihten önce kimse yaylaya çıkmaz.

Hazırlıklar eskisi kadar aylar öncesinden başlamasa da  yayla zamanından bir hafta önce başlanır.

Yaylada yaşam daha canlı ve daha bereketlidir. Yayla hayatı Haziran ayının başından Eylül ayının ilk haftasına  kadar sürüp giden üç aylık bir dönemi kapsar. Daha erken yatılıp erken kalkılır. Çünkü yaylada günlük hayat çok erken başlar. Kon denilen yöreye özgü çadırlarda barınılır. Sabah erkenden kalkılıp, sığırlar sağılır, sütün kaymağı alınıp kaymak kabında, kaymağı alınmış süt ise peynir kazanında biriktirilir. Güneş doğamadan hayvanlar çözülür ve yayıma bırakılır. Hayvanlar yayıma (mera) götürüldükten sonra ahırın gübresi temizlenir. Gübrenin temizlenmesinde ağzı geniş bir kazma ile, “süpürgelik” denilen dalları sert ve esnek yapıda olan bir cins çalıdan yapılmış ahır süpürgeleri kullanılır. Ahırın ortasında toplanan gübre, evin önünde uygun bir yerde biriktirildiği gibi el arabaları dışarı atılr. Bunlar kışın yakacak olarak kullanılır.

                Yaylacının günlük işlerinin başında, sağılan sütü değerlendirmek gerekir. Peynir kazanında toplanan kaymağı alınmış süt, belli bire kıvama geldiğinde peynir yapılır. Peynir suyu kaynatılarak tülbentten yapılmış torbalarına dökülerek süzdürülür. Bu şekilde elde edilen peynir ya hemen mandıralara satılır yada biriktirilerek sonbaharda pazarda satılır.

İlimizin en önemli yaylacılık merkezlerinin başında Aladağlar, Sinek ve Ağrı dağı etekleri gelmektedir. Doğu Anadolu’nun en engebeli, en yüksek ve en geniş ovalarından biri olan Aladağ Yaylaları, ilin güneyinde bulunmaktadır. Hamur Vadisi’nden Tendürek Dağı’na kadar olan büyük bir alanı kapsamaktadır. Hayvancılık açısından oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. İlin Aladağ Yaylasından sonra ikinci büyüklüğe sahip yaylası olan Sinek Yaylası, Ahtalar Gediği ile Balık Gölü arasında kalan alanı kapsamaktadır. İlde bunların dışında; Mirgemir- Çakmak ( Kılıç ) Yaylaları, Davul Yaylası, Kraktin Yaylası, Pani Yaylası ve Katavin Yaylası bulunmaktadır.Civar illerden Erzurum, Kars, Iğdır dan Ağrı’ya yayla kiralamak yöntemiyle gelenlerde vardır.

Before moving into guidance, I would like to comment on two Q3 items. First, EA purchased Chillingo, a leading publisher of iPhone and iPad games. Chillingo publishes two of cheap jerseys china the top grossing mobile games, Angry Birds and Cut the Rope. The total purchase price was $17 million upfront, with up to another $12 million in earn out over the next three years. Chillingo cheap oakleys outlet has the industry leading mobile publishing platform, which we intend to leverage across EAI.He also founded the Christopher Reeve Foundation, which is devoted to finding treatments for disabled people. He was an artist, who through his songs like People Who Are Darker Than Blue” and “We’re A Winner” brought civil rights movement to the pop charts. His virtuosic side gained him inclusion in the Replica Oakleys American music group, The Impressions with whom he gave some of the most remarkable hits of his career.Tweaking the “imperialists” was always a Fidel Castro passion. He built an enormous public demonstration space complete with stage lighting and sound outside the USdiplomatic mission on the Malecon, Havana’s main seaside boulevard. There, he regularly led anti American rallies and delivered the lengthy speeches for which he was famous.Spots. That my thing now. The older I gotten, the more that become my thing. Don worry so much about where defenders should be or where they supposed to be or all those Wholesale Jerseys kinds of things. Just see spots. And design most of your pass plays to be spot read instead of coverage based. Instead of getting loaded down thinking, this coverage, I going here; in that coverage, I going there. With so many hybrid players, so many variations of schemes and so much pressure up Cheap Football Jerseys front and all the things that defenses can do, the way to combat all that is to see spots. the NFL, those Ryan is talking about close in an instant or might be traps set by the defense in order to bait the quarterback into a dangerous throw. And that how smart quarterbacks like Ryan make decisions. They have a few seconds to diagnose what defense is doing and come up with a way to beat it. Mistakes are bound to happen.Before I sign off, let me say something about rogue money manager Bernard Madoff, who ripped off over $50.0 billion in the largest Ponzi scheme. To the delight of many, including myself, he was immediately ordered to jail on Thursday and denied bail. No longer able to go back to his $7.0 Cheap Jerseys from china million condo, he spent the night in a seven by eight foot cell. The man got what he deserves, but how the Securities Exchange Commission (SEC) failed Cheap nfl jerseys to recognize his plot despite many who came forth is simply astounding and unbelievable. The SEC is responsible for allowing the scam to work and, without any trust in the regulatory system, these kinds of crimes will continue.

Benzer içerik yok tatilgezituru.com.

Etiketler: ,

Yorum Yaz

Video Galeri