Türkiye Tatil Yerleri

Adıyaman Tut İlçesi

Adiyaman TUT ilçesi Adiyaman TUT ilçesi Genel Özellikleri Adiyaman TUT

Adıyaman Tut Posta kodu 02350
Tut İlçesi 09.05.1990 tarih ve 3644 sayılı kanun ile Adıyaman İlinin Besni İlçesinden ayrılarak Adıyaman’a bağlı küçük şirin bir İlçe oluşturulmuştur. Kuzeyinde Malatya İlinin Doğanşehir İlçesi, Doğusunda Adıyaman, Batısında Gölbaşı ve Güneyinde Besni İlçesi ile çevrilidir.

Tut İlçesi Torosların uzantısı olan Güneydoğu Torosların eteklerinde, Akdağ’ın Güneyinde yer alır. Arazi genellikle dağlık ve engebelidir. Denizden yüksekliği (Rakım) 1.050 metre olması nedeniyle İlçe bir yayla konumundadır. Fırat Nehri’nin kolu olan Göksu Irmağı, İlçe Merkezinin Güneyinden geçmektedir.

İlçenin en büyük akarsuyu Göksu çayı Çiftlik, Havutlu, Boyundere, Yaylımlı, Köseli ve Öğütlü köylerinin arazilerini sulayarak Fırat’a dökülür. Adıyaman Merkez İlçe ile Tut İlçe sınırlarını çizen Şebker Çayı da Mestikeloğlu, Köseli ve Muş (Pınarbaşı) yerleşim birimlerinin arazilerini sulayarak Göksu’ya ulaşmaktadır. Kemolar ve Yaylımlı arazilerini sulayan Şovak çayı Göksu’nun diğer bir koludur.

  Adıyaman Tut İlçesi Gelenek ve Görenekler:

İlçedeki bir çok özellik hâlâ geleneksel şekilde devam etmekte; Örneğin: Yapılan söz kesme, nişan, düğün ve sünnet törenleri. İlçede söz kesmeye tatlı yeme denmektedir. Burada söz kesilecek kızın evine oğlan tarafı gider. Yüzüklerin takılmasından önce şerbet içilir ve tatlı yenir,sonra yüzük ve takılar takılır. Bundan belli bir süre sonra nişan yapılır. Düğünler kişilerin evinde ya da bahçelerde yapılmaktadır. Damat olan kişi yakın arkadaşlarından birini sağdıç olarak belirler. Sağdıcın görevi düğünü organize etmektir. Düğünlerin sonunda gelin ve damada verilen hediyeler ve takılan takılar yüksek sesle tek tek söylenir ve bu hediyelerin kimden geldiğinin unutulmaması amacıyla bir kişi tarafından not edilir.

İlçede yapılan sünnetlerde kirvelik çok büyük önem taşır. Çocuğu sünnet olacak baba, ailesine yakın ve sevdiği bir kişiye kirvelik teklifinde bulunur. Bu teklif genellikle reddedilmez.

İlçenin diğer güzel bir özelliği de cenazelere halkın çok büyük bir önem vermesi ve saygı göstermesidir. Bir cenaze olduğunda insanlar birbiriyle küs dahi olsalar, taziye ziyaretine giderler. Cenazeler başka ilde dahi olsa büyük bir çoğunluğu cenaze evine taziye ziyaretinde bulunurlar. Cenaze evine yemek götürürler. Bu cenaze ziyaretlerinin başka yerlerde karşılaşılmayan bir ilginç yönü de , cenazenin kaldırılmasından sonraki ilk dini bayram ki bu aradan on bir ay dahi geçmiş olsa,insanlar mutlaka cenaze evlerine yeniden gidip ziyarette bulunurlar. Bu bayramda cenaze evi herhangi bir bayram hazırlığı yapmaz.

İlçede dini bayramlar özelliklerini hiç kaybetmeden devam etmektedirler. Bayramdan önce evlerde bayram hazırlığı yapılır. Bayramın ilk günü çocuklar kapı kapı dolaşıp şeker toplarlar. Büyükler aile ziyaretlerine giderler.

Adıyaman Tut İlçesi   Yöresel Yemekler :

Yöresel yemekler: Maş aşı, kara şoğra, basalla( ekşili lüğlük), pipirim cacığı, yüzük çorbası, içli köfte gibi çeşitli yemekler ilçenin kendine has özellikteki yemekleridir.

İlçede dut ağacı çok fazla bulunmaktadır. İlçenin adı da buradan gelmektedir. Fakat İlçede dut meyvesine yöresel söyleyiş tarzı olarak tut denildiğinden ilçenin adı da Tut olarak kalmıştır. Yörede bu meyveden çok şifalı olduğu bilinilen dut pekmezi yapılmaktadır. Ayrıca kurutularak pestil elde edilmekte ya da kuru dut olarak çerez şeklinde oldukça fazla tüketilmektedir. İlçenin çok fazla üretilen bir diğer ürünü de soğan ve sarımsaktır,

These principles are like when Vince Lombardi used to take the Green Bay Packers into the locker room at halftime when they were losing NBA Jerseys Cheap and start out, “This is a football” and hold up a ball. These are the principles that can be learned readily oakley sunglasses outlet enough so you or I can prosecute or defend our own case without needing to hire a high priced lawyer. We are not necessarily at the mercy of the system when we know the laws of the court.Bill Clinton also raised taxes on the wealthy and caught considerable criticism from conservatives Replica Oakleys for doing so. He instituted two new high level tax brackets, raised corporate taxes, and increased income subject to Medicare and Social Security levies. After Republicans took control of Congress two years into his administration, he signed legislation lowering the capital gains taxes. He also increased a tax credit for poorer workers.Top of pageINTRODUCTIONFlower meristem identity genes control the developmental transition of plants from the vegetative to reproductive phase. Several flower meristem identity genes have been cloned from Arabidopsis; among them, LEAFY (LFY) is one of the earliest flower meristem identity expressed genes 1, Cheap Oakleys 2. LFY encodes a plant NFL Jerseys China specific transcription regulator 3, 4 and plays a major role in flower initiation 1, 2. LFY transcripts are expressed at low levels during Cheap NFL Jerseys the vegetative phase, which are increased upon the transition from the vegetative to reproductive phase 5. Mutations in LFY lead to the Cheap NFL Jerseys conversion of the flower meristems into inflorescence meristems and result in the replacement of flowers by lateral shoots 6, 7, 8, 9. Constitutive expression of LFY promotes reproductive transition and results in early flowering 10, 11. In the complex flower development pathway, LFY is centrally located and acts as a link between the upstream flower timing genes and downstream floral homeotic genes 5. LFY integrates environmental and endogenous signals to control flower timing 12. It has also been shown that LFY activity is required for the activation of all the three classes of floral organ identity genes 4, 13, 14, 15.At the Cannes Lions advertising festival, Facebook Chief Product Officer Christopher Cox announced potential features and changes to the ways businesses and advertisers can make their product and business space on Facebook.The company plans to take the convergence of increasing mobile usage and expanding online video capabilities to win the advertising dollars of businesses.

Benzer içerik yok tatilgezituru.com.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Video Galeri