Türkiye Tatil Yerleri

Adıyaman Besni Tarihi

Adıyaman Besni Tarihi   Besni İlçe Tarihi Besni Tarihi geçmişi  Adıyaman iline bağlı besni ilçesinini Tarihi geçmişi hakkında genel bilgiler

M.Ö.5000 yılına uzanan tarihi ile Doğu Anadolunun eski yerleşme merkezlerinden birisi olarak dikkati çeken Besni, aynı zamanda da çok hareketli sanayi ve eski ticaret kenti oluşu ile tanınır. Bunda Halep Ticaret Yolu üzerinde oluşu kadar, savunmaya son derece elverişli yapısı ve muntazam bir kaleye sahip oluşunun büyük bir payı vardır. Sulak ve ormanlık arazi varlığı ile çekiciliğini her dönemde canlı tutmuştur. Bu yüzden “Cennete Eş” manasına gelen Bethesna, Bihicti, Bisni gibi isimlerle söylene gelmiştir. Malazgirt Zaferi ile Anadolu’ya giren Türkler Besni’ye üç koldan girerek burasını bir ‘Türk Yurdu’ haline getirmişlerdir. Bunlar Saka-İskit Türklerinin Varsak, Türkmenlerin Avşar ve Çerkez oymakları olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.

Tarihinde bir çok saldırılara da hedef olan Besni özellikle Moğol ve Timur’un istilalarına karşı destanlaşan kahramanlıkları ile Yıldırım Beyazıt’dan taktirname alan ilk şehirdir. Osmanlı padişahlarından Yıldırım ve Yavuz Besni’ye uğramış, Baybors, Buldaç, Kamil, Süleyman adlı Türk komutanları da Besni’de ağırlanmıştır. Evliya Çelebi’nin “Hayran Kaldım” dediği yer yine Besni’dir.

Osmanlı döneminde el sanatları bakımından zirveye çıkan Besni, Anadolunun her yerinden gelen tüccarların akınına uğradığı, kervanların konakladığı bir yer olarak da tarihe mal olmuştur.

İstiklal Savaşı döneminde, milli bir ruhun savaş boyunca Besni’de de varlığına şahit olunur. İlk mebus Reşit Bey’in Sivas Kongresinde Atatürk’ün en yakın çalışma arkadaşı olarak maddi ve manevi destek verdiği de bilinmektedir.

Ayrıca Hüveydi aşireti reislerinden Hasan ve Yusuf Beyler’in kurup organize ettiği Kuvai Milliye teşkilatı Antep ve Maraş savunmalarında büyük rol oynamıştır. Hatta Antep’deki Fransız silah deposuna ilk baskını yaparak bir çok askeri de esir alan yine bu teşkilattır. Cumhuriyet döneminde “Fetva Emirliği” ne kadar çıkan bir çok alimin ve Divan Edebiyatına giren şiirlerin sahibi bir çok şairin yetiştiğini görmekteyiz.

Tarih İçerisinde Egemen Olan Unsurlar

M.Ö. 450 yıllarında Akatların Bölgeye gelmesi ile başlayan egemenlik yarışına sırası ile Hititler , Huri Mitaniler , Kummur , Asurlar , Persler , Sökrit , Komagene , Roma , Bizanslılar katılmış ve Hz. Ömer devrinde Müslümanlığı kabul eden ilçe halkı Osmanlı egemenliğine kadar; Emevi, Abbasi, Memlûk, Selçuklu ve kısa süreli olarak Moğol tabiiyetine katılmışlardır.

Regardless of what is or isn’t included in the article under analysis, here is what is most important, in my opinion. The correlation being offered between the National Retail Federation forecasted sales and those sales offered by MasterCard in the linked report are not apple to apple data sets. In other words, MasterCard is not using the same data set as Cheap nfl jerseys the NRF and therefore the correlation is drawn or utilized in error. Furthermore, the MasterCard and NRF data set are not the same as the Census Bureau Retail Sales report data set. Think about it folks, when have you seen retail Wholesale Jerseys sales grow by 7.9 percent. For that matter the time frame of the data sets are also different. The media has drawn correlations and/or referenced the data gathering companies in a way that confuses many, unfortunately. Penney sales tracked in line with the Monthly Retail Sales report? There is no correlation as a whole. Penney results validate this statement as the company has offered to grow sales by 4% 5% in FY15 and has grown sales in the past by multiples beyond that of the Monthly Retail Sales reports. Penney sales. I certainly can’t predict what will happen going forward, but the correlation is used in error for certain and as evidenced. Penney miss wholesale football jerseys china their forecast it will likely be for very different reasons of which the possibilities Cheap Jerseys are too numerous to account.Experts say players, coaches and parents must learn to recognize the symptoms of a concussion, and be ready to pull affected players out of competition until a health professional clears them to play again. Players should not return to action until their brains heal, because it’s dangerous to get a replica oakleys second concussion when the brain is still recovering from the first one.Creep up pretty quickly, said Victor Matheson, an economics professor at College of the Holy Cross in Massachusetts. the final numbers have been well cheap nfl jerseys in excess of the original bid. fall, Tokyo organizers have struggled with preparations for the 2020 Summer Games, which, according to a government panel, could cost $30 billion, or four times the initial estimate.Twitter (NYSE:TWTR) recently paid $10 million for the streaming rights to 10 Thursday Night Football games. We think the deal has the potential to pay off hugely for the company, but believe it is too early to bet on it being a home run for the struggling social media platform. While we are still bearish on the stock, we think the deal does put Twitter on the right track to developing a distinguishing quality with live content. Baratas Replicas Ray Ban

Benzer içerik yok tatilgezituru.com.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Video Galeri