Türkiye Tatil Yerleri

Adıyaman Akıncılar Tarihi

Adıyaman Akıncılar Tarihi  Akıncılar Genel tarihi Akıncılar Tarihi Akıncılar ilçe Tarihi

Tarih şimdilik bize Anadolu’nun en eski sakinlerinin ETİLER olduğunu bildirmekte ve göstermektedir.

Elde bulunan ve görülen bütün tarih ve haritalarda işaret edildiği üzere Etiler’in Kelkit ırmağı havzasını ihtiva eden bir sınıra sahip oldukları bilinmekte ve görülmekte olması sebebiyle Akıncılar ilçe ve köylerinin bulunduğu coğrafik bölgenin en eski sakinlerinin de Etiler olması ihtimali ve varsayımı kuvvetlidir.
Sonrasında: Amazonlar, Kimriler, Medler Ve Persler, Pontlar, Sezar ve Roma İmparatorluğu, Danişmentliler, Mengüçoğulları, Selçuklular, İlhanlılar, Ertana Beyliği, Akkoyunlular Ve Osmanlı İmparatorluğu  bölgeye hakim olmuş, bu bereketli topraklar medeniyetlere beşiklik yapmıştır.
Akıncılarla ilgili en kesin bilgiler 1071 yıllarıyla başlamıştır.

Orta Asya’dan göç eden Türkmen boylarının Anadolu’daki ilk yerleşim bölgelerinden biri olan Akıncılar; Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ ın kumandanlarından Emir Danişment’ in Kelkit Havzasını da içine alan geniş bir bölgeyi Selçuklu topraklarına kattığından bölgeye gelen Türkmen boylarından birini şimdiki Akıncılar İlçe Merkezinin 1 km. güneyindeki Söğütlüdere Mevkiine yerleştirmiştir
Söylenen  rivayetlere  göre  burada  özellikle keçi besleyerek geçimlerini yapan Türkmen boyunu yapmış olduğu barınaklar ve keçi ağıllarının iz­lerine rastlanmaktadır. Aynı mevkiide bulunan ve simdi orman içerisinde kalan “Dümdüzleri” ve “Ali Tarlaları” adı verilen boş alanlarıda    tarla olarak kul­lanmışlardır.   Buralarda  ektikleri mahsûller her nedense ilk yıllarda az olduğundan, kurdukları köy “Az-biter” adını almıştır.  Türkçe bir kelime olan “Azbiter” daha sonraları “Azbider”    ve    “Ezbider”   olarak söylenmeye başlanmıştır.
lBölge şimdiki Akıncılar ilçe merkezinin bulunduğu iki ana bölgeye (Yukarı ezbider “Ezbider Bâla” , Aşağı Ezbider  “Ezbider Zir”)  ayrılmış durumdaydı.

Karahisar-ı Şarki, bugünkü adıyla Şebinkarahisar, 16. yüzyılda, kendi adıyla anılan Karahisar-ı Şarki Sancağı’nın merkez kazasını teşkil etmekteydi. Sancağın kapladığı alan, günümüzde Giresun, Gümüşhane ve Sivas illerinde yer alan ilçelere tekabül ediyordu: Giresun ilinden Alucara, Şebinkarahisar ve Çamoluk; Gümüşhane ilinden Şiran ve Sivas ilinden Koyluhisar, Ortakent, Suşehri, Akıncılar, Gökçekent ve Gölova, Karahisar-ı Şarki sancağına dahil edilmişti. Coğrafi yönden de bir  bütün, bir ünite teşkil eden bölge, idari bütünlüğünü, imparatorluk çapında yeniden  düzenlemelerin yapıldığı 19. yüzyıla kadar korumuştur..
Bununla beraber büyük seyyah Evliya Çelebide Ezbider’in:  Şebinkarahisar toprağında, bağlı, bahçeli memur bir Türk köyü olduğunu yazmış ve Erzurum eyaletine bağlı olduğundan bahsetmiştir.•İlçe Merkezinde bulunan ve halk arasında “Gönen Çeşmesi” diye bilinen fakat asıl adının kitabesinde “Sultan Süleyman” Çeşmesi” olduğu belirtilen çeşmenin 1647 tarihli kitabesinde Ezbider’in o tarihlerde Şebinkarahisar’a bağlı bir köy olduğu belirtilmektedir. Osmanlıca yazılı olan bu kitabede;

Karahisar-ı Şarkiye bağlı Ezbider köyü Sultan Süleyman Çeşmesi, Allah ona rahmet etsin ve onu affetsin, bu çeşmenin yapılmasına sebep olan. Sultan İbrahim’in oğlu Sultan Mehmet’in Allah mülkünü ve saltanatım daim eylesin” yazılıdır.
Mustafa Kemal ATATÜRK Erzurum’a gidişinde 29 Haziran 1919 da, Kongre dönüşünde ise 1 Eylül 1919 Pazartesi günü İlçe top­raklarından geçmiştir. Yolda otomobiline aldığı zamanın Ezbider Mektep Muallimi olan, Sıyrındı’lı Hoca İsmail Efendiyle birlikte Suşehri’ne kadar be­raber yolculuk etmişlerdir.
•1860 yılında Suşehri ilçe olduğunda Akıncılar (Ezbider) Nahiye olmuştur.
Akıncılar’da  Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte küçük bir Belediye  teşkilatının kurulduğu ve 1932 yılına kadar olan bu kısa dönemde, Hatipoğlu Ali Efendi ve Hüseyin Efendi ile Uğruncalı Tevfik Efendi’nin Reislik  yaptıkları bilinmektedir.

•1932’de Akıncılar  (Ezbider)  Sivas’a bağlanmıştır.
•Nüfus Memurluğu kurulmuş, 1974 tarihinde çıkan yangında Hükümet Konağının yanması nedeniyle Suşehri’ ne nakledilmiştir
•1958 yılında Belediye teşkilatı kurulmuştur. 1962 yılına kadar adı Yukarı Ezbider olan nahiyenin adı bu tarihte “Akıncılar” olarak değiştirilmiştir.

But when it came time for Elkann to settle up for the goods and services he had been cheap oakleys sunglasses provided during his two day binge, the cash strapped millionaire attempted to get his hands on $10,000 by allegedly calling up his family rep and claiming he had been kidnapped.After investigating the matter further however police dropped the charges against McKinstry, and instead charged Elkann with a misdemeanor for falsely reporting an incident.The incident comes 11 years after Elkann overdosed on a mixture of heroin and cocaine while in the company of a 53 year old transsexual prostitute.He passed away in 2003 and left behind a fortune reported to be close to $2billion. When you add it all up, DIRECTV Latin America attained a record 1.2 million subscribers in 2010 or 76% more than the prior year. But as I mentioned Wholesale China Jerseys earlier, this market share and subscriber growth did not come at the expense of profitability as our operating profit before depreciation and amortization margins also increased, about eight percentage points to 32% Replica Oakleys last year. Now although much of that profit growth was due to lower repatriation fees in Venezuela, margins improved over 100 basis points, even if you exclude those fees. And as we said at our Investor Day, our goal is to maintain these strong healthy margins, while adding 1 million net subscribers annually over the next three years across Latin America.And if you think what I’m saying in any way makes me a racist, then you have just outed yourself as the real racist here. replica oakleys As a Philadelphia Eagles fan and season ticket holder for over 25 years, I have rooted for more African American QBs than most fans. My favorite athlete of all time is Brian Dawkins. And there are plenty of cheap fake oakleys people from all races criticizing Newton.The reason, of course, I’m so certain is because of Leslie and his superb management team. They continue to lead CBS into a bright future. And now to tell you more, I’m going to turn it over to my very good cheap oakleys friend, a man I frequently and properly call a super genius, Les Moonves.We have to be physical in the run game and I say as a running back it starts with me to grind for ugly yards and keep hitting it downhill, and eventually we’ll have our moments where our moments will come.”There have not been many moments so far.New York has rushed the ball 147 times this season for 492 yards, a 3.3 yard average. Hey, remember Doc Hollywood? No? Nobody? Okay, well, imagine all the drama of your favorite ER show, but with a skeleton cast of occasionally unqualified people in a town so remote that they only have one Starbucks. Or god help us all, no Starbucks at all. That’s the reality of rural medicine. We talked to Sean Conroy, a physician assistant working in “middle of nowhere Kansas,” about what it’s like to be a real life Doc Hollywood. After we finished explaining to him what that was, he told us Wholesale Jerseys .

Benzer içerik yok tatilgezituru.com.

Etiketler: ,

Yorum Yaz

Video Galeri