Türkiye Tatil Yerleri

Adana Yılan Kale

Yılan Kale Tarihi Adana Yılan Kale Yılan Kale Nerde Yılan Kale özellikleri
Yılan Kale, bugünkü Adana-Ceyhan E-5 Karayolu üzerinde, Misis ile Ceyhan arasında birdenbire yükselen, ovaya hakim bir tepe üzerinde, karayolundan 3 km. içeride yer alır. İç Anadolu’dan gelip Külek Boğazı yoluyla Adana, Misis, Payas ve Antakya’dan geçen tarihi ordu ve kervan yolunun üzerinde bulunan Yılan Kale, dağ kaleleri zincirinin ilk halkasıdır.

Yılan Kale, boyutları ve karmaşık tasarımı ile Ortaçağ’ın en etkileyici askeri yapıları arasındadır. Günümüze olabilecek en sağlam şekliyle ulaşan kale, yapım karakteri, malzemesi ve Ortaçağ kalesi olması yönüyle Bizans’a dahil edilmektedir. Korunması kolay, düşürülmesi çok güç bir kale olarak bilinen Yılan Kale çevresi dıştan 700 m. kadardır ve kale, ikişer katlı 8 yuvarlak burçla tahkim edilmiştir. Burçlar ve araları tamamen mazgallı olup, bu mazgalların ortaları ateş etmek için delikli bırakılmıştır.

Edwards, Yılan Kale’nin planı üç avluya ayırarak incelemiştir. Edwards’a göre, daha alt kısımda bulunan iki avlu, güneydoğudaki kanadı korumak amacıyla tasarlanmıştır. Son derece zeki biçimde tasarlanan ve yerleştirilen surlar ile burçlar, dik yamaçların da yardımıyla saldırıyı oldukça güçleştirmektedir. Avluların her birinin tek bir giriş kapısı vardır. Üstte kot farkı zeminden biraz daha yükseltili, korunaklı bölüme, her yönden birer merdivenle ulaşılabilmekte ve her yöne gidiş geliş kolay olmaktadır. Bu kısım en geniş ve yoğun biçimde savunulan birimi oluşturmakta ve garnizona ev görevi yapmaktadır.

En yüksek ve en kuzeydeki birimlerinde sarnıçların büyük bir kısmı ve bir şapel bulunmaktadır. Yılan Kale’nin güneye bakan bir demir kapısı vardır. Kalenin beden duvarları adeta dantel gibi işlenmiştir. Yapı üzerinde Bizans, Haçlı ve Ermeni onarımlarına ait duvar kalıntıları göze çarpar. Ermeni onarımları, pervaz, pencere ve kapı üstü tonozlarında kendini gösterir; bu onarımları belgeleyen bir Ermeni yazıtı da yapı üzerinde mevcuttur.

Halk arasında kale, “Şahmaran Kalesi” olarak bilinir. Rivayete göre “Şeyh Meram” adında bir şahıs, burada yılan üretir ve terbiye edermiş17.

Yapıda kule kapılarından birinin üzerinde insan ve hayvan kabartması yer almaktadır. Ayrıca antik dönem seyyahlarından bazıları, kalede Şahmaran ile ilgili bir figürün de olduğundan söz ederler. Edwards, bu figürün Ermeni Prensliğinin ilk kralı olan Levon I’e (1198/99 – 1219) ait olduğunu söyler18.

Ovalık Kilikya’nm tarih boyunca önemli bir üssü olan Yılan Kale, halk arasındaki rivayetlerde ve kayalıklar üzerindeki gözü yukarılara çeken mimarisiyle ovadaki hakimiyetini sürdürmektedir.

Of course, that’s not to say that the parents’ investments were all wasted. As a former (non scholarship) collegiate athlete myself, I know well the role that sports participation can have in developing positive work habits, leadership skills, teamwork ability, and in building lasting relationships that pay dividends for many years to follow. While my sports background may never have generated a direct monetary return, I’d cheap jerseys argue that the indirect benefits have been massive for me, and that they continue to fuel my success still today.”It stinks,” Broncos quarterback Trevor Siemian said. “There’s no other way to put it. It’s frustrating right now, but this is part of the deal. We knew we had to win the next two to give ourselves a chance and we didn’t get it done. Regroup this week and give it our best against Oakland.”Next week’s game has cheap oakleys playoff implications as well, just not for the Broncos. If Denver upsets the Raiders and the Chiefs beat San Diego, it will be Kansas City that wins the AFC West.If the EA Sports team is right again, Seahawks fans will be feeling low in a week’s time. For now, they can hope the EA Sports prediction is flawed after all, they can say, the game seems to have omitted the team’s famed “12th Man,” as it calls its fans, from the simulation.I use a small solar charger avail for this wholesale jerseys purpose from Harbor Freight. Sits in the dash plugs into the cigarette lighter (which depending on the vehicle, may need to be modified at the fusebox as it must remain with the ignition off or the charger won work). Cost for the charger was about $15, perhaps less if you sign up for HF email coupons (which often beat Fake ray bans the sale prices in the flyers). Totally solved my battery going dead also prolongs the battery life. Had to get another charger recently though, after an extremely hot day on the dash and with the sunshades behind it the frame melted. I bought my original charger perhaps 10yrs ago, hopefully the ones they are selling now won melt in nfl jerseys cheap extremely hot weather. If the problem happens again, I might just leave the panel propped on the passenger seat where it should remain a bit coolerThis involves “superheating” water, by getting it way beyond the boiling point without having it actually boil. It’s easier than you think, since actual boiling, that is bubbles escaping hot water, cheap oakleys sunglasses can only be achieved with a “seed” (say a point, preferably sharp, where bubbles can form). Normally, minerals in the water and imperfections in the surface of the container are more than enough for this Fake Oakleys to happen.

Benzer içerik yok tatilgezituru.com.

Etiketler:

Yorum Yaz

Video Galeri