Türkiye Tatil Yerleri

Adana Turizm

Adana Kış Turizmi   Adana Kongre Turizmi    Adana Dağ ve Doğa Yürüyüşü   Adana İnanç Turizmi
Deniz Turizmi

Yat Turizmi :Karataş yerleşmesinde, büyük bir balıkçı limanı bulunmaktadır. Bu tesisin batı kesiminin gerekli tüm donatıları (akaryakıt, su, elektrik, tele iletişim şebekeleri, pis su arıtma, kumanya sağlama, alışveriş olanakları ve yeme içme tesisleri) sağlanarak; yat yanaşma yeri ve çekek yeri olarak kullanılmasına yönelik potansiyel mevcuttur.

Kıyı Turizmi: Akdeniz Kıyısındaki Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde plajlar, göller,kumsallar oldukca elverişlidir.Bu kıyılar turizm merkezidir.

Kruvaziyer  Turizmi: Yumurtalı ve Karataş kıyıları uygundur.

Kış Turizmi
Adana Pozantı ilçesi, Akçatekir, Elmalı Boğazı mevkiinde bulunan Kayak Evi ve Telesiyej Alanı’nda kayak merkezi yapımına uygun potansiyel bulunmaktadır.

Kongre Turizmi
Adana ülke çapında önem taşıyan güzergâhlara yakın konumdadır. İle komşu ülkeler olan Suriye, Irak, İran, Suudi Arabistan ve İsrail’in alışveriş merkezidir. Ayrıca ülkemizin Batı Anadolu’dan Doğu Anadolu’ya geçiş kapısı olması nedeniyle komşu iller ile yaşanan yoğun ticaretin de merkezidir. İlde bulunan nitelikli konaklama tesislerinin ve üniversitelerin salonları kongre turizmine uygundur.

Akarsu Turizmi (Kano-Rafting)
İlin kuzeyinde bulunan Feke ilçesinden geçen Göksu Deresi’nin Akarsu Turizmi (kano, rafting) açısından potansiyeli mevcuttur. Seyahat acentalarınca zaman zaman turlar düzenlenmektedir.

Sportif Olta Balıkçılığı
Dağlık kesimdeki akarsular, dereler ile baraj göllerinde, Karataş’ta Akyatan Gölü’nde ve Yumurtalık Dalyan’da sportif olta balıkçılığına yönelik potansiyel mevcuttur.

Rüzgar Sörfü
Seyhan Baraj Gölü’nde rüzgâr sörfü yapma olanağı vardır.

Sualtı Dalış Turizmi
Karataş ve Yumurtalık sahil kesiminde sualtı dalışı yapılmaktadır.

Dağ ve Doğa Yürüyüşü
İlin kuzeyini kaplayan Orta ve Doğu Toroslar, dağ ve doğa yürüyüşüne uygun koşullar sağlamaktadır. Yükseltisi 3000 m’yi aşan doruklar tırmanma, bunun daha alt kotları ise doğa yürüyüşleri için idealdir. Pozantı yakınlarındaki Karanfil Dağı’nda kamp yaparak doruklara ulaşmak mümkündür. Bu yer ayrıca dağ ve doğa yürüyüşleri için yoğun olarak kullanılan Niğde sınırları içindeki Çamardı yöresine de komşudur. Tırmanma için ikinci uygun alan Feke’ye bağlı Mansurlu köyüdür. Yöre, Demirkazık zirvesinin güney duvarına yakındır. Saimbeyli ilçesi yakınındaki Doğanbeyli de dağcılık ve doğa yürüyüşlerine elverişli bir diğer yöredir.

Trekking Güzergahları:
1- Başlama Pozantı-Hamidiye köyü – ;Mazmuru dağı, Bitiş Niğde – Demirkazık Dağevi Konaklama: Mazmuru mevkii.
2- Başlama Pozantı – Hamidiye Köyü- Eğni suyu (Konaklama)-Trak mevkii- Acısu (Konaklama)- Bitiş Yedigöze Şelaleri veya Aladağ ilçe merkezi.
Konaklama: Eğni suyu, Acısu mevkii.
3- Başlama Karaisalı ilçesi – Karakılıç köyü – Darıçukuru – Köşk – Damlama – Ekecik Belemedik köyü, Bitiş Bürücek yaylası.
Konaklama: Belemedik köyü.

Atlı Doğa Yürüyüşü: Pozantı ilçesi Güzergah; Armut Oluğu-Kızıldağ Yaylası Bitiş ve konaklama.

Mağara Turizmi
Adana ilinde henüz araştırması yapılmamış mağaralar bulunmaktadır. Aladağ yakınlarındaki Bığbığı Mağarası eşsiz güzelliği ile mağara turizmine yönelik bir potansiyel sunmaktadır. Bundan başka ilde Cin, Culfa Keleri, Camlıköy Subatanı, Sütlük Subatanı, Adamkafalı Deliği ve Yılanlıyurt Subatanı gibi mağaralar da bulunmaktadır.

Kuş Gözetleme
Adana, Karataş Tuzla Gölü
Tuzla Gölü’nün, Çukurova Deltası’nda yakın dönemde balık stoklarının düşmediği tek sulak alan olduğu belirtilmektedir. Alanda üreyen kuş türleri turaç, yaz ördeği, kocagöz, akça cılıbıt, mahmuzlu kış kuşu ve küçük sumrudur.

Akyatan Gölü
Adana Karataş, Çukurova’daki en büyük lagündür. Alan yaz ördeği, turaç, saz horozu, kocagöz, akça cılıbıt, mahmuzlu kız kuşu, küçük sumru popülasyonlarıyla önemli kuş alanı (ÖKA) statüsü kazanır. En önemlileri flamingo, suna, fiyu, elmabaş patka, sakarmeke, dikkuyruk, olmak üzere büyük sayıda su kuşu gölde kışlar. Akyatan Gölü ve deniz arasındaki kumullar, çeşitli türlerden küçük ötücülerin üreme ve konaklama dönemlerinde yaşam ortamıdır.

Yumurtalık Lagünleri

Ceyhan Nehri ağzı ve Yumurtalık Körfezi arasında kalan lagünler; tuzcul bataklıklar, tatlı su bataklıkları, çamur düzlükleri, sazlıklar, kumullar ve bir çam ormanından oluşan dev bir sulak alan sistemidir. Başlıca sulak alanlar Çamlık (Yumurtalık) Lagünü, Yelkoma Gölü, Ömer Gölü, Yapı Gölü ve Darboğaz Gölü’dür. Alan, üreyen turaç, akça cılıbıt ve küçük sumru popülasyonlarıyla önemli kuş alanı statüsü kazanmıştır. Kış boyunca büyük sayılarda su kuşunu barındırır. Bunların en önemlileri fiyu, kılıç gaga, akça cılıbıt ve küçük kum kuşudur.

Yaban Hayatı (Av Turizmi)
Karaca, geyik, yaban keçisi, keklik, turaç, sülün, göçmen kuşlar ve yırtıcı kuşları korumak için ilde belli bölgelerde av yasakları getirilmiştir. Pozantı Yaban Keçisi Üretme İstasyonu Pozantı’ya 5 km. uzaklıktadır. Karaisalı-Çatalan Alageyik Yetiştirme Alanı, Çatalan yakınlarında 15 ha’lık alan üzerine kurulmuştur. Karanfildağı-Demirkazık Yaban Keçisi Koruma ve Üretme İstasyonu yalnızca Karanfildağı bölgesinde faaliyet göstermekte iken faaliyet alanına Demirkazık bölgesi de eklenmiştir. Adana-Niğde il sınırları içerisinde yer alan 49.069 ha. büyüklüğündeki alanda yaban keçileri koruma altına alınmıştır.

Kumullar, göller, dalyanlar ve sazlık alanlar önemli ekolojik zenginlik kaynağıdır. Bu ortam nadir türleri de içeren kuşlar ile deniz ve kara canlılarının ürediği ve barındırdığı habitatları oluşturmaktadır. Buralarda kuş türleri, çakal, tilki, su samuru, tavşan, sürüngen türleri ve semenderler ile nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları yaşamakta ve üremektedir.

Sağlık Turizmi (Alternatif Tıp)

Kurttepe içmesi: Kurttepe Köyünün 1.km. kuzeybatısındadır. Müshil etkisi yapan bu su, Çakıt Suyu yakınından kaynar. Suyu soğuktur ve bağırsak hastalıkları için önem taşır.

Ali Hoca İçmesi:Adana’nın 12 km. batısında Alı Hoca köyü yakınındadır. İçme suyu uzunluğu 1.5 km’yi bulan bir hat üzerinde sıralanmış 10 civarında gözden kaynar.

Acıdere İçmesi: Adana’nın 20.km. doğusunda, Misis’in 5.km. batısındadır. Halk arasında Künkçüler yada Samucadere içmesi diye de anılır. Kaplıca suyu bağırsak kurtlarını ve böbrek taşlarını döker.

Tahtalıköy Kükürt Kaynağı: Ceyhan’da ilçe merkezinin 6 km. güneyinde Tahtalıköy yakınlarında bir kaynaktır. Sıcaklığı 20 santigrat derecedir. Su kabarcıklar halinde kükürtlü hidrojen gazı çıkararak havuzlara kadar akar. Suyun kaşıntılı cilt hastalıklarına ve isiliğe iyi geldiği söylenir.

Kokarpınar: Kokusu geniş bir alana yayıldığından bu adla anılır. Ceyhan’a 10 km. uzaklıktadır. Su bir tepenin eteğinden gövde kalınlığında kaynar ve ağrılı hastalıklara iyi geldiği söylenir.

Ilıca İçmesi: Kozan’n 15 km. kuzeydoğusunda ılıca köyündedir. Ağrılı hastalıklara iyi geldiği söylenir.

Bağözü İçmesi: Kozan’ın Bağözü köyündedir. Suyu müshil niteliğindedir.

İnanç Turizmi
İbadete açık Cami, Kilise ve Sinegoglarda ziyaret kuralları:
İlde bulunan ibadete açık Camilerde temiz giyimli, disiplinli olmak, namaz ibadeti için abdestli olmak gerekmektedir. Hanımlar tesettürlü olarak ibadetlerini yaparlar. Kiliselere ise haftada bir gün ibadet için açıktır.

Camiler, Kiliseler, Sinegoglar

Carl Jung, one of the fathers of Western dream analysis, actually said that the appearance of an elephant in one’s dream may be a symbol of the Self. It is quite complicated and there is not enough space to fully describe this here, but by the ‘Self’ he meant the fully integrated parts of the psyche where all opposing or conflicting elements are united.Her elder brother, after summoning his ray ban sunglasses for men cheap father home, had not returned to the house.After the soup Cheap Oakleys oakley m frame Cheap Football Jerseys hybrid had been taken away, and while Marie was waiting at oakley wrap around sunglasses table during the eating of the second course, young Duparc lens for oakley sunglasses complained that he felt something gritty between his teeth. Nowadays, activewear is becoming a hot fashion statement and is gaining acceptance as a wearable attire at almost every thinkable venue, including some offices. Under Armour cheap ray bans (NYSE:UA) is capitalizing on this growing trend by offering highly technical activewear products for men, women, and youth. It is emerging as a big player in the sports apparel industry, and is giving stiff competition to its peers such as Nike (NYSE:NKE), Lululemon (NASDAQ:LULU), and Adidas (OTCQX:ADDYY). During the holiday season, Under Armour was able to increase its apparel sales by 34%, which was more than that of Nike, Adidas, and Lululemon. While Nike experienced a 12% rise in apparel sales, Adidas witnessed Fake Oakleys a decrease jordan sale in sales. On the other hand, Lululemon reported a 7.4% decline in quarter to date holiday season same store sales. Under Armour’s highly promoted fleece line was the major contributing factor towards the better holiday season. Moreover, it was much more aggressive with its promotional activities as compared to replica oakleys the last year. Moreover, as compared to its competitors, the stock has given the highest stock returns. It looks like the growing topline of Under Armour is complementing its stock price, since it has witnessed a continued increase in market share and has achieved 17 straight quarters of double digit sales growth, year over year. Looking at the company’s pace of topline growth, I believe that it can hit its revenue target of $10 billion by 2020, but it will be interesting to see what the valuation multiples say about Under Armour and its peers.Find CBS shows on Fancast, a website containing current and older episodes of CBS and other network programs. Just like the CBS website, programs on Fancast will open in your Web browser. Unfortunately, however, not every show currently running on CBS can be found on Fancast. Click the Fancast link in the Resources section below to find a list of every program found on the website. Select the CBS show you wish to watch to find episodes href=”http://cheapjerseysupply.com/” target=”_blank”>cheap jerseys for that show.
Etiketler: ,

Yorum Yaz

Video Galeri