Türkiye Tatil Yerleri

Adana Tufanbeyli

Adana Tufanbeyli ilçesi  Tufanbeyli bilgileri Tufanbeyli coğrafyası  Tufanbeyli ilçesinin özellikleri Tufanbeyli
Tufanbeyli ilçe olmadan önce Saimbeyli ilçesine bağlı bir bucak merkezi idi. Bu dönemde Höketçe adını taşıyordu. 1 Nisan 1958 tarihinde Saimbeyliden ayrılarak Mağara adı ile ilçe merkezi oldu. 30 Nisan 1958 de belediye teşkilatı kurulmuştur. Mağara adı 1967 yılına kadar devam etmiştir. Belediye meclisinin 15/02/1965 tarih ve 8 sayılı kararı ile Mağara adının değiştirilerek Cukurova Bölgesi Kuvayi Milliye Kumandalarından ve istiklal Harbi’nde bu çevreye büyük yararlıkları dokunan, Aydınoglu Osman Tufanbey’in adına izafeten Tufanbeyli olması teklif edilmiş. T.B.M.M’ce Tufanbeyli olarak değiştirilmiştir.

İlçe bu safhaya gelinceye kadar üç isim değiştirmiş, bu isimlerin nereden geldiği araştırılmış ve aşağıdaki gibi açıklanmıştır.

Sample ImageMagara adı için üç rivayet vardır. Birincisinin Şar kraliçesi Mariye’den geldiği söylenir. Bunun hakkında kesin bir kayıt yoktur. İkinci görüş bu yerleşim merkezinin etrafı dağlarla çevrili olduğu için mağaraya benzetildiğinden dolayı bu ismi aldığı rivayet edilir. Ama bu görüş çok zayıftır. Üçüncü rivayetin hikayesi daha farklıdır. İlçe halkı birkaç kabile halinde yaklaşık bundan 300 yıl kadar önce bir cinayet yüzünden Elbistan’ın Büyük Yapalak Köyü’nden gelmiştir.
Bunlardan bir kabile şimdiki Çukurkışla Köyü yakınlarındaki mağaraya, diğer bir kabilede Şar Köyü yakınlarındaki bir mağaraya yerleşirler. Bu iki akraba kabile zaman zaman birbirlerine ziyarete gidip gelirlermiş. Bu gidiş ve dönüşlerde nereye gittin, mağaraya gittim, nereden geldin, mağaradan geldim derlermiş. Sonraları bu mağara kelimesi halkın dilinde şaka konusu bile olmaya başlamış. Şakaları arasında birbirlerine hadi ordan mağaralı derlermiş. Daha sonra bu kabileler bir arada yaşamaya başlamışlar. Yerleşim merkezlerine de Mağara adını vermişler. En kuvvetli rivayette budur. Daha sonra yukarıda anlatıldığı şekilde Tufanbeyl ismini almıştır.

Sample Image

İlçe halkının nereden geldiği günümüzde kesin olarak bilen yoktur. Ancak dilden söylenerek gelen bilgilere göre bundan yaklaşık 300 yüz yıl kadar önce 30 kadar aile Bozdağından gelmiştir.

Sample Image

Halkın bir kısmı ise önce gelenlerden tahminen 30 yıl sonra Elbistan’ın Büyük Yapalak köyünden gelmişlerdir. Bir cinayet yüzünden oradan ayrılan bu kabilenin bir kısmı şimdi Çukurkısla diye bilinen yerde bir kısmı ise Şar Köyü yakınlarında bulunan mağaralara yerleşmişlerdir. Daha sonra ilçenin şimdi bulunduğu yere yerleşmişlerdir. Daha önce anlatılan üçüncü rivayette olduğu gibi buraya mağara adını vermişler. Büyük Yapalak’tan gelen ailelerde Sakar Süleyman adındaki bir şahısta bir kaç aile ile Yamanlı köyüne yerleşmişlerdir. Burada bir müddet kalıp çoğalmışlar. Önce Bozdağı’ndan gelenler biraz zayıf oldukları için Yamanlı’dakilerler birleşmek istemişler, görüşmelerden sonra Yamanlı’dan Hüseyin Ağa isimli ileri gelen birini getirip kendilerine bey yapmışlar. Yamanlı’da bulunan Büyük Yapalaklılar günün birinde salgın bir hastalığa yakalanmış, cok insan ölmüş. Bunun üzerine bu yerin uğursuz olduğunu ileri sürerek Yamanlı’yı terk etmişler ve kabile kabile gelip Mağara’ya yerleşmişler. Yamanlı’dan gelenlerle birlikte burayı büyük yerleşim merkezi haline getirmişler.

Starchy vegetables like yams, eggplant and zucchini are rich in complex carbohydrates. Most starchy vegetables are low on the glycemic index, a cheap nfl jerseys measurement of how rapidly a carbohydrate rich food is digested by your body. Consuming low glycemic index foods like starchy vegetables provide your body with a sustained energy source that can fuel you for long training sessions, dietitian Debra Wein of the wholesale jerseys china National Strength and Conditioning Association reports. However, white potatoes have a high glycemic index and should be consumed in moderation.Although a team attorney told the Planning Commission last month that the project could undermine the Angels negotiations to remain in Anaheim over the long term, Carpino Fake ray bans said Tuesday that the team was opposed to the project. At fake oakleys this point, he said, the Angels want to understand how the development might affect their operations before making a decision on the stadium issue.A calm mindset is typically best for athletes who get nervous before they compete. Throughout your pre competitive preparations and when about to begin a competition, your primary goal is to settle down and relax, thus allowing your mind to let go of doubt and worry and your body to be free of nerves and tension. Additionally, a calm mindset can be valuable for athletes who are naturally aggressive and don’t need to take active steps to get into attack mode.The accepted paradigm indicates that head trauma per se and in particular concussion, initiates the overall process, which in turn sets in motion neuroinflammatory processes that span a large spectrum of biology. Phosphorylation of tau via pathological alteration of kinase phosphatase equilibrium subsequently occurs in brain regions vulnerable to mechanical stress. Get a job cheap oakleys sunglasses in a warehouse, store or manufacturing facility. You will gain hands on experience by assisting the staff in checking invoices ray bans sale and monitoring inventory levels. This will help you to gain entry into universities that require prior work experience for enrolling in a post graduate degree program in logistics, especially if you hold a bachelor’s degree in disciplines other than logistics, mathematics, physics or engineering.I highly recommend at least checking this directory out and doing some research to see if you think it could help you in your search for suppliers, Fake ray bans no matter if you’re looking for Nike shoes or any other product. In the end, there is always a 100% money back guarantee if you’re not satisfied with what you find.
Etiketler: ,

Yorum Yaz

Video Galeri